Freshman Clayton Davidson leads Wrestling at the John Summa Invitational
By Ashley Birchmeier
BEREA — Freshman Clayton Davidson posted a second place finish in the 157-pound weight class to lead the Ohio Northern wrestling team at the John Summa Invitational Saturday hosted by Baldwin Wallace Univeristy.
Davidson posted a 3-1 record, winning all three matches by decision.
Junior Kyler Deeter claimed a third place finish in the 165-pound weight class posting a 5-1 record.
The junior claimed three victories by decision and two by fall.
In the 197-pound weight class, sophomore Evan Hickey claimed a fourth place finish going 2-2 on the day.
Hickey won his first match by way of major decision 10-2 and pinned James Ritchie of Baldwin Wallace en route to a fourth place finish.
Senior Greg Biben claimed a sixth place finish in the 285-pound weight class, finishing with a record of 2-3.
The Polar Bears return to action Thursday as they travel to Berea to take on No.11-ranked Baldwin Wallace.
Ohio Northern Results
133 - Toby Warrington (Muskigum) won by decision over Ryan Boulton (Ohio Northern) (Dec 10-6)
133 - Ryan Boulton (Ohio Northern) won by major decision over Michael Smith (Washington and Jefferson) (Maj 11-2)
133 - Vinnie Mion (Thiel) won by fall over Ryan Boulton (Ohio Northern) (Fall 3:57)
141 - Dylan Dolph (Ohio Northern) won by decision over Jacob Stevenson (Wabash) (Dec 6-2)
141 - Pat McGinnis (Baldwin Wallace) won by decision over Dylan Dolph (Ohio Northern) (Dec 3-2)
141 - Nathan McClanahan (Mount St. Joseph University) won by decision over Dylan Dolph (Ohio Northern) (Dec 5-3)
157 - Clayton Davidson (Ohio Northern) won by decision over Xavier Thomas (Brockport) (Dec 3-1)
157 - Clayton Davidson (Ohio Northern) won by decision over Benjamin Hooff (Baldwin Wallace) (Dec 3-2)
157 - Clayton Davidson (Ohio Northern) won by decision over Josh Brabon (Brockport) (Dec 5-0)
157 - Nick Bova (Wabash) won by decision over Clayton Davidson (Ohio Northern) (Dec 3-1)
165 - Tanner Walker (Muskigum) won by tech fall over Matt Gwin (Ohio Northern) (TF 19-0)
165 - Konnor Kremer (Alfred State) won by fall over Matt Gwin (Ohio Northern) (Fall 2:17)
165 - Seth Meyer (Ohio Northern) won by tech fall over Blake Perry (Baldwin Wallace) (TF 18-0)
165 - Connor Brummett (Wabash) won by major decision over Seth Meyer (Ohio Northern) (Maj 15-2)
165 - Alex Dague (Wabash) won by decision over Seth Meyer (Ohio Northern) (Dec 4-2)
165 - Michael Falcon (Brockport) won by decision over Kyler Deeter (Ohio Northern) (Dec 6-5)
165 - Kyler Deeter (Ohio Northern) won by fall over Jesse Lesko (Washington and Jefferson) (Fall 5:00)
165 - Kyler Deeter (Ohio Northern) won by decision over Tanner Walker (Muskigum) (Dec 7-3)
165 - Kyler Deeter (Ohio Northern) won by decision over Konnor Kremer (Alfred State) (Dec 9-2)
165 - Kyler Deeter (Ohio Northern) won in TB-2 by fall over Landon Lohr (Waynesburg) (TB-2 (Fall) 8:24)
165 - Kyler Deeter (Ohio Northern) won by decision over Jeff Mucha (Wabash) (Dec 7-4)
174 - Ethan Farmer (Wabash) won by fall over Max Dole (Ohio Northern) (Fall 4:37)
174 - Max Dole (Ohio Northern) won by tech fall over Chris Wilson (Wabash) (TF 15-0)
174 - Max Dole (Ohio Northern) won by injury default over Kyle Brandt (Lycoming) (Inj. 0:44)
174 - Max Dole (Ohio Northern) won by decision over James Shreck (Brockport) (Dec 7-1)
174 - George Vanvalen (Alfred State) won by major decision over Max Dole (Ohio Northern) (Maj 8-0)
174 - Mark Maldonado (Wabash) won by fall over Alex Bair (Ohio Northern) (Fall 1:15)
174 - Alex Bair (Ohio Northern) won by decision over Grant Gough (Wabash) (Dec 8-6)
174 - George Vanvalen (Alfred State) won by decision over Alex Bair (Ohio Northern) (Dec 7-2)
197 - Evan Hickey (Ohio Northern) won by major decision over Skylar Ebner (Lycoming) (Maj 10-2)
197 - Triston Engle (Brockport) won by decision over Evan Hickey (Ohio Northern) (Dec 12-5)
197 - Evan Hickey (Ohio Northern) won by fall over James Ritchie (Baldwin Wallace) (Fall 3:17)
197 - Sam Groff (Baldwin Wallace) won by decision over Evan Hickey (Ohio Northern) (Dec 4-0)
285 - Jacob Morris (Brockport) won by fall over Nick Hoganbirk (Ohio Northern) (Fall 6:03)
285 - Nick Hoganbirk (Ohio Northern) won by fall over Mitchell Lattuca (Alfred State) (Fall 2:51)
285 - Shane Lowman (Waynesburg) won by decision over Nick Hoganbirk (Ohio Northern) (Dec 2-1)
285 - Greg Biben (Ohio Northern) won by fall over Nick Roberts (Lycoming) (Fall 2:46)
285 - Greg Biben (Ohio Northern) won by decision over Paul Snyder (Wabash) (Dec 5-0)
285 - Cole Tristram (Brockport) won by medical forfeit over Greg Biben (Ohio Northern) (MFF)
285 - Antonio Zapata (Muskigum) won by medical forfeit over Greg Biben (Ohio Northern) (MFF)
285 - Joe Belford (Baldwin Wallace) won by medical forfeit over Greg Biben (Ohio Northern) (MFF)