ONU Clyde Lamb Award Winners

Year 

Men's Winner

Women's Winner

2022 Jeremy Adams (Swimming) Kristy Catrine (Soccer)
2021 Cameron Marous (Lacrosse) Sydney Leshnak (Soccer)
2020 
Seth Transue (Wrestling) Chelsea Huppert (Volleyball)
2019 Sam Shook (Football) Maddie Reed (Track & Field)
2018 Chris Garbig (Soccer) Emily Richards (Track & Field/XC)
2017 Cully Gordon (Track & Field/XC)  Ashley Borchers (Volleyball)
2016 Ben Gilschinski (Baseball) Taryn Stromback (Tennis)
2015 Cody Lovejoy (Wrestling) Kristina Klusek (Soccer)
2014 Matt Fleming (Soccer) Christin Miller (Softball)
2013 Nate Bascom (Soccer) Alison Steinbrunner (Track & Field/XC)
2012 Schott Schnelle (Basketball) Jackie Mangola (Softball)
2011 Luke Miller (Wrestling) Chelsea Albert (Soccer)
2010 Alan Bowsher (Track & Field/XC) Liz Schnelle (Volleyball)
2009 Ryan Smith (Soccer) Katie Weininger (Volleyball)
2008 Ben Plowman (Wrestling) Laura Vuyk (Volleyball)
2007 Erik Lange (Swimming & Diving) Diana Smith (Soccer)
2006 Wes Hostetler (Football) Lauren Ernst (Track & Field)
2005 Josh Hafer (Tennis) Hannah Kanuckel (Volleyball)
2004 Jim Conrad (Basketball) Ashley Dally (Volleyball/Track & Field)
2003 Brian Mielton (Tennis) Jackie Dight (Track & Field)
2002 Matt Ellis (Soccer) Jackie Kaup (Volleyball/Track & Field)
2001 Kevin Dailey (Tennis) Alisa Dentinger (Volleyball/Track & Field)
2000 Mike Kluse (Basketball) Sandy Hoying (Track & Field)
1999 Nate Kear (Soccer) Cindy Back (Soccer)
1998 Andrew Roecker (Football) Cari Treisch (Volleyball/Track & Field)
1997 Joe Maiani (Wrestling) Melissa Marshall (Volleyball/Track & Field)
1996 Ricky Mokros (Wrestling) Amy Michael (Track & Field/XC)
1995 Brent Ridenour (Baseball/Soccer)  Kerry Barnett (Softball)
1994 Matt Simpson (Baseball) Mindy Everhart (Softball/Volleyball)
1993 Lee Bugglin (Football) Amy Townsend (Soccer/Swimming & Diving)
1992 Jeff Anderson (Basketball) Mary Hockett (Volleyball)
1991 Matt Tepe (Football) Sara Stewart (Volleyball)
1990 Brad Rogers (Wrestling) Corrine Schaeffer (Basketball/Softball)
1989 Val Watts (Football) Kathy Coolman (Basketball/Softball/Volleyball)
1988 Dave Oster (Baseball) Nancy Emerick (Softball/Swimming & Diving)
1987 Dave Myers (Football) Marcia Fichtelman (Softball)
1986 Dan Shupe (Cross Country) Sue Skinner (Basketball/Softball)
1985 Fred Gaynier (Football) Anniemarie Long (Basketball/Track & Field)