52 Ohio Northern Student-Athletes named Academic All-OAC in 2020 across 10 spring sports
By Tim Glon
| Complete Academic All-OAC List (.pdf) |
ADA — An impressive 52 Ohio Northern student/athletes were named Academic All-Ohio Athletic Conference in the ten spring sports for 2020.
The ONU women's track and field team had a program record-high of 12 selections and women's lacrosse tied his program-best total with five Academic All-OAC selections.
Men's track and field had 10 honorees, men's lacrosse and baseball had seven each, softball had five, men's golf had three, men's tennis had two and women's golf had one.
The award winners must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have a cumulative grade-point-average of at least 3.50.
Five of the 52 honorees had perfect 4.0 GPAs and 15 award winners were making their third appearances on the list, which is the maximum number allowed by the league.
Twenty-one of the 52 have earned the honor for the first time.
In all, the OAC honored 432 student/athletes from its 10 league member schools.
Below is a complete listing of Ohio Northern student-athletes who earned the honor. The asterisk symbol denotes the number of years each student-athlete has been named Academic All-Conference.
Name | Yr | Major | Hometown/High School |
Women's Track & Field | |||
Maggie Krause *** | Sr. | Biology | Chagrin Falls/Kenston |
Sydney McCluer *** | Sr. | Nursing | Columbus Grove |
Melinda McIntosh ** | Sr. | Criminal Justice | Farmersville/Valley View |
Allison Stevens *** | Sr. | Chemistry | Naperville, Ill./Central |
Kathleen Colvin * | Jr. | Nursing | Hilliard/Bishop Ready |
Chyanne Retcher * | Jr. | Early Childhood Education | Ney/Fairview |
Kylie Vestal ** | Jr. | Forensic Biology | Youngstown/Austintown Fitch |
Megan Wright ** | Jr. | Biology | Eaton/Twin Valley South |
Taylor Ellerbrock * | So. | Medical Laboratory Science | Columbus Grove |
Tessa Pitcovich * | So. | Accounting | Stow/Stow-Munroe Falls |
Sophia Thompson * | So. | Chemistry/Pre-Med | Mount Vernon/Highland |
Rue Whitmore * | So. | Nursing | Mason |
Men's Track & Field | |||
Noah McKee *** | Sr. | Exercise Physiology | Powell/Olentangy Liberty |
Kyle Neff *** | Sr. | Accounting | Sagamore Hills/Walsh Jesuit |
Bryan Peck *** | Sr. | Electrical Engineering/Physics | Westerville/North |
Andrew Shelton *** | Sr. | Mechanical Engineering | Williamsville, N.Y./South |
Jackson Brandstaetter * | Jr. | Mechanical Engineering | Pickerington/North |
Sam Krabacher ** | Jr. | Pharmacy | Hamilton/Badin |
Cade Saunders ** | Jr. | Business | Marysville |
Travis Sutter ** | Jr. | Pharmacy | Fort Recovery |
Patrick Baker * | So. | Mechanical Engineering | Massillon/Jackson |
Christian Booze * | So. | Early Childhood Education | Bellevue |
Men's Lacrosse | |||
Tristan Hancock * | Sr. | Political Science | Carthage, N.Y. |
Cameron Marous *** | Sr. | Business Marketing | Brecksville/Brecksville-Broadview Heights |
John Mullin ** | Sr. | Applied Statistics | Syracuse, N.Y./Christian Brothers |
Joe O'Connell ** | Jr. | Mechanical Engineering | Fishers, Ind. |
Brian Dalidowicz * | So. | Accounting/Marketing | Dayton/Alter |
Josh Foster * | So. | Construction Management | Fishers, Ind./Heritage Christian |
Joe Wasik * | So. | Construction Management | Columbus/Worthington Kilbourne |
Baseball | |||
Scott Beaton *** | Sr. | Communications/Sport Management | Novi, Mich. |
Sean Sweeney ** | Sr. | Exercise Physiology | Morrow/Little Miami |
Matthew Burkett ** | Jr. | Accounting | Maumee |
Alex Dodson ** | Jr. | Mechanical Engineering | West Chester/Lakota West |
James Fisher ** | Jr. | Nursing | Castalia/Margaretta |
Andy Mills ** | Jr. | Finance/Business Administration | Cincinnati/Saint Xavier |
Michael Rocco ** | Jr. | Accounting | Orlando, Fla./Zionsville (Ind.) |
Women's Lacrosse | |||
Eli Carter *** | Sr. | Athletic Training | Lebanon |
Ann McArn *** | Sr. | Pharmacy | Bay Village/Western Reserve |
Kayla Penrod * | Sr. | Exercise Physiology | Marysville |
Maddie Storr *** | Sr. | Mechanical Engineering | Clarence, N.Y. |
Kate Naugle * | So. | English | Moon Township, Pa./Moon Area |
Softball | |||
Alicia Swierz *** | Sr. | Pharmacy | Deerfield/Southeast |
Abby Elliott * | So. | Pharmacy | Loveland/Ursuline |
Amanda Hish * | So. | Nursing | Gainesville, Va./Patriot |
Rachel Hish * | So. | Pharmacy | Gainesville, Va./Patriot |
Stacey Walters * | So. | Engineering | Sunbury/Big Walnut |
Men's Golf | |||
Ryan Tatman *** | Sr. | Construction Management | West Chester/Lakota East |
Ethan Smith ** | Jr. | Biology | Chillicothe/Southeastern |
Ethan Hartman * | So. | Pharmaceutical Business | Harrison |
Men's Tennis | |||
Joji Imatomi ** | Jr. | Accounting | Yokohama, Japan/Kamakura Gakuen |
Andrew Cochran * | So. | Mechanical Engineering | Wooster |
Women's Golf | |||
Taylor Daniel *** | Sr. | Art Education | Columbua City, Ind. |