Sixty-Six Ohio Northern student/athletes named Academic All-OAC across 10 spring sports
By Tim Glon
| Complete Academic All-OAC List (.pdf) |
ADA — Sixty-six Ohio Northern student/athletes were named Academic All-Ohio Athletic Conference in the 10 spring sports for 2022.
Men's track and field led all teams with 11 honorees. Men's lacrosse, softball and women's track and field each had eight award winners.
The award winners must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have a cumulative grade-point-average of at least 3.50.
Below is a complete listing of Ohio Northern student-athletes who earned the honor. The asterisk symbol denotes the number of years each student-athlete has been named Academic All-Conference.
Ten of the 66 honorees are making their third appearances on the list, which is the maximum number allowed by the league.
Thirty-eight of the 66 earned the honor for the first time.
Below is a list of Ohio Northern's Academic All-Conference selections, by sport:
Name | Yr | Major | Hometown/High School |
Men's Track & Field / XC (11) | |||
Patrick Baker *** | Sr. | Mechanical Engineering | Massillon/Jackson |
Christian Booze *** | Sr. | Early Childhood Education | Bellevue |
Jack Borden * | Sr. | Mechanical Engineering | Westerville/North |
Brooks Blakeley ** | Jr. | Middle Childhood Education | Versailles |
Ian Ackenhausen * | So. | Sports Management | Xenia/Legacy Christian |
Zach DeBord * | So. | Pharmacy | Mount Vernon/Highland |
Gabe Hensley * | So. | Civil Engineering | Lebanon |
Kyle Roth * | So. | Marketing | Rockford/Parkway |
Jared Swartz * | So. | Computer Engineering | Columbia Station/Columbiana |
Ian Wallace * | So. | Mechanical Engineering | Tontogany/Otsego |
Brandon Wise * | So. | Construction Management | Goshen, Ind./Concord |
Women's Track & Field / XC (8) | |||
Taylor Ellerbrock *** | Sr. | Medical Labratory Service | Columbus Grove |
Tessa Pitcovich *** | Sr. | Accounting | Stow/Munroe Falls |
Rue Whitmore *** | Sr. | Nursing | Mason |
Cienna Kuhn ** | Jr. | Psychology | Elida |
Anna Schatzle ** | Jr. | Marketing | Brookville, Ind./Franklin County |
Oleysa Mertz * | So. | Political Science/Creative Writing | Johnstown |
Olivia Ogg * | So. | Mechanical Engineering | Hebron/Lakewood |
Rosie Schroeder * | So. | Marketing | Aurora, Ill./Waubonsie Valley |
Softball (8) | |||
Abby Elliott *** | Sr. | Pharmacy | Loveland/Ursuline |
Rachel Hish *** | Sr. | Pharmacy | Gainesville, Va./Patriot |
Hannah Rubel ** | Sr. | Early Childhood Education | Swanton/Notre Dame |
Lauren Renner ** | Sr. | Biology | Columbus/Hilliard Bradley |
Stacey Walters *** | Sr. | Engineering | Sunbury/Big Walnut |
Annika Murray ** | Sr. | Math | Hilliard/Bradley |
Alex Daum * | Jr. | Engineering | Wapakoneta |
Marika Johnson * | So. | Special Education | Crestline |
Men's Lacrosse (8) | |||
Chris Cranston * | Sr. | Pharmaceutical and Healthcare Business | Fairfax Station, Va./Lake Braddock |
Brian Dalidowicz *** | Sr. | Accounting/Marketing | Dayton/Alter |
Riley O'Neal ** | Jr. | Accounting | Dumfries, Va./Forest Park |
Cole Zaferakis * | Jr. | Multimedia Journalism | Liverpool, N.Y. |
Michael Duffy * | So. | Construction Management | Indianapolis, Ind./Chatard |
Gus Mandel * | So. | Mechanical Engineering | Cincinnati/Seven Hills |
Bennett Michel * | So. | Construction Management | Perrysburg |
Nate Strauf * | So. | Engineering | Pittsford, N.Y./Mendon |
Women's Lacrosse (7) | |||
Kate Naugle *** | Sr. | English Literature | Pittsburgh, Pa./Moon Area |
Emmily Moses ** | Jr. | Molecular Biology | Ashland/Wooster |
Amanda Wells ** | Jr. | Mechanical Engineering | Mason |
Taylor Hannam-Zatz * | So. | Civil Engineering | Oak Hill, Va./Chantilly |
Sydney Kilgore * | So. | Exercise Physiology | Pleasant Plain/Little Miami |
Gabby Monastra * | So. | Pharmacy | Wooster |
Jocelyn Morelli * | So. | Civil Engineering | Saint Peters, Mo./Francis Howell Central |
Women's Golf (7) | |||
Olivia Galigher ** | Jr. | Mechanical Engineering | Bolivar/Tuscarawas |
Isabella Orofino ** | Jr. | Nursing | Powell/Olentangy Liberty |
Jessica Tubbs ** | Jr. | Accounting | Holland/Springfield |
Meghan Utterdyke ** | Jr. | Pharmacy | Lebanon/Bishop Fenwick |
Grace Honigford * | So. | Mechanical Engineering | West Chester/Lakota West |
Allison Rountree * | So. | Finance | Loveland |
Rylie Smith * | So. | Pharmacy | Cambridge/Buckeye Trail |
Men's Tennis (6) | |||
Zach Beaschler ** | Sr. | Business | Ada |
Andrew Cochran *** | Sr. | Civil Engineering | Wooster |
Matt Garcia * | Jr. | Business | Downers Grove, Ill./South |
Drew Swisher * | Jr. | Biology | Findlay |
Kavya Desai * | So. | Business | Bloomfield Hills, Mich. |
Isaac Spar * | So. | Civil Engineering | Ada |
Men's Golf (5) | |||
Andrew Lyon ** | Jr. | Construction Management | Toledo/Ottawa Hills |
Dylan Morris ** | Jr. | Sports Management | Bellevue/Margaretta |
Jeff Baker * | So. | Mechanical Engineering | Trenton/Edgewood |
Jacob Brooks * | So. | Finance | New Albany |
Garrett McCarthy * | So. | Mechanical Engineering | Alexandria/Newark Catholic |
Baseball (4) | |||
Derek Foe * | Jr. | Business Management/Marketing | Johnstown/Johnstown-Monroe |
Jacob Rust * | Jr. | Mechanical Engineering | Dublin/Coffman |
Nate Webb ** | Jr. | Mechanical Engineering | Bath, Ind./Union County |
Tyler Tierno * | So. | Civil Engineering | Painesville/Lake Catholic |
Women's Tennis (2) | |||
Regan Landis * | Jr. | Biology | Elkhart, Ind./Concord |
Olivia Kesner * | So. | Biology | Lima/Central Catholic |