Kwiat, Jones lead No. 17-ranked Wrestling on Day 1 of Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational
By Tim Glon
WHEATON, Ill. — Seniors Kyle Kwiat and Jeremy Jones made into the final eight of their respective weight classes to lead the No. 17-ranked Ohio Northern wrestling team on Day 1 of the Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational on Friday.
Jones guaranteed himself a top-eight finish by posting a 4-1 record at 133 pounds.
He got a pin, a major decision and two decisions and will compete in the consolation quarterfinals against fourth-seeded Austin Binish Milwaukee School of Engineering Saturday morning.
Jones is now 18-15 on the year.
Kwiat, the No. 1-ranked and top-seeded wrestler at 174 pounds, won by tech fall and by decision to advance into the semifinals at 174 pounds.
The tech. fall was his NCAA-best 17th of the season as Kwiat improves to 30-3 on the season.
He will face fourth-seeded Dan Schiferi of Wisconsin-Oshkosh on Saturday.
Junior Jerry Pasquale, sophomore J.P. Hoopes and sophomore Kyle Brezovec also won matches on Friday, but were eliminated in the double-elimination tournament.
The Polar Bears will wrap up the Pete Willson Invitational on Saturday.
Ohio Northern Results
125
- #8 Jerry Pasquale (ONU) pinned Ben Calvert (Heidelberg), 1:24
- #8 Jerry Pasquale (ONU) pinned Daniel Rodriguez (Messiah), 2:09
- #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #1 jake Scholten (Augustana), 6-1
- #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to Alfred McKeown (Olivet), 12-6
133
- Jeremy Jones (ONU) pinned Aaron Davis (Wabash), 3:30
- Jeremy Jones (ONU) lost by pin to #1 Nathan Fitzenrider (NCentral), 3:51
- Jeremy Jones (ONU) won by dec. over Collin Lesko (Alma), 2-0
- Jeremy Jones (ONU) won by maj. dec. over David Rosenau (UW-Oshkosh), 11-1
- Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #3 Jeremy Border (Mt Union), 4-0
- Jeremy Jones (ONU) v #4 Austin Binish (MSOE)
149
- J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to #1 Gage Pederson (Olivet), 7-5
- J.P. Hoopes (ONU) won by dec. over James Carey (Alma), 9-3
- J.P. Hoopes (ONU) lost by default to Michael Lammer (Elizabethtown)
157
- Kyle Brezovec (ONU) lost by maj. dec. to #8 Jon Garrison (Mt Union), 17-3
- Kyle Brezovec (ONU) won by fall over Aaron Hoover (Knox), 6:48
- Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to Brandon Stradel (UW-EauClaire), 6-3
174
- #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech. fall over Steven Franke (Chicago), 15-0; 3:00
- #1 Kyle Kwiat (ONU) won by dec. over #8 Ben Kramer (Messiah), 9-6
- #1 Kyle Kwiat (ONU) v #4 Dan Schiferi (UW-Oshkosh)
184
- Kyle Raber (ONU) lost by tech. fall to #1 Josef Rau (Elmhurst), 19-4; 6:40
- Kyle Raber (ONU) lost by fall to Brian Deming (Mt Union), 2:12
285
- #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by pin to Jack Lewis (Elmhurst), 4:59
- #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by maj. dec. to Charles Jones (Messiah), 11-3